ERZURUM BÖLGE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Sağlığın Teknoloji ile Buluştuğu Adres

  
  
Get Adobe Flash player
 

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 5 konuk çevrimiçi

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün27
mod_vvisit_counterDün628
mod_vvisit_counterBu Hafta966
mod_vvisit_counterBu Ay27
mod_vvisit_counterTümü440007

Sağlık Bakanlığı tarafından yapımına 2005 yılı Ağustos ayında başlanan ve 128 bin 802 metre karesi kapalı alan olmak üzere toplam 149 bin 986 metrekare alan üzerine kurulan Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğu'nun en büyük sağlık merkezi ünvanına sahip olup, yapım aşamasında bin 300'ü kalıcı toplam dört bin işçinin görev aldığı bina 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.

   Bina kolonlarına yerleştirilmiş 386 deprem izolatörü vasıtasıyla deprem bölgesi konumundaki Erzurum'da, olası bir depremde, depremin yıkıcı etkisinin minimum seviyeye indirilmesi planlanmıştır. Bu bakımdan, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye'de yapım sırasında kolon temeline izolatör konulan ilk hastane binası olmasının yanında, dünyada da deprem izolatörü büyüklüğü bakımından en büyük 3. hastane binası olma özelliğini taşımaktadır. Bu izolatörler sayesinde olası bir deprem anında sürdürülen cerrahi müdahalelerin kesintiye uğraması engellenmektedir.

   167 metre boyunda ve 134 metre eninde tek parça bina olmasıyla da Türkiye'de, tek parça olarak yapılan en büyük bina özelliğini taşıyan hastanenin göze çarpan bir başka özelliği ise; bu büyük inşaatın herhangi bir can kaybı yaşanmadan bitirilmiş olmasıdır.

   Hasta ve hasta yakınlarının her türlü konfor ve güvenini ön planda tutan hastanede; pastane, kafeterya, kantin, market, kuaför, banka şubeleri, ATM'ler, gibi yine hasta ve hasta yakınlarına hizmet sunacak olan sosyal tesislerde bulunmaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının müşterek çalışmaları sonucu oluşturulan "Hastane Okulu Projesi" kapsamında, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görmekte olan çocuk hastalar için de yataklı çocuk servisinde hastane okulu hizmet vermektedir. 2 öğretmen tarafından yürütülen uygulama sayesinde hastalıkları nedeniyle eğitim ve öğretimlerine ara vermek zorunda kalan çocukların, derslerinden geri kalmamaları sağlanmaktadır.

   Tıbbi hizmet ve diğer hizmet alımlarının ihale usulüyle yapıldığı hastane de 14 adet genel, 1 adet acil, 5 adet günübirlik yanık cerrahi ameliyathanesi olmak üzere, toplam 21 adet ameliyathane yer almaktadır. Bu özelliğiyle de Sağlık Bakanlığı'nın bölgede cerrahi müdahalelerde yaşanan birçok sıkıntıya çözüm amaçlı olarak sunduğu yatırımların en büyüğü olma vasfını taşımaktadır.

   Yanık Tedavi Merkezi ve Diyaliz Merkezi gibi iki önemli üniteyi içinde barındıran, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 cerrahi yoğun bakım, 1 genel yoğun bakım, 1 pediatrik yoğun bakım, 1 koroner yoğun bakım olmak üzere toplam 5 yoğun bakım odası ve bu odalarda toplam 48 hasta yatağı mevcuttur.

   Özellikle Türkiye'de eksikliği büyük ölçüde hissedilen Yanık Merkezi başta olmak üzere, toplam 12 cerrahi servisin yer aldığı hastanede sadece cerrahi servislerde hastalara tahsis edilen yatak sayısı 268 adettir.

   Toplam 12 dahili servisin yer aldığı dahili branşlarda ise; toplam 233 adet hasta yatağı mevcut olup  ayrıca bu servislerde 2 şer adet  "tutuklu - mahkum" hasta odası ve "kuduz karantina" odaları yer almaktadır.

   Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ayrıca, 41 yatak kapasiteli 1 yeni doğan çocuk odası, 12 yatak kapasiteli 1 travma acil müşahede odası ve 10'ar yatak kapasiteli 1'er dahili acil bay ve bayan müşahede odası bulunmaktadır.

   Hastanede ayrıca 8 süit hasta odası, 179 tek kişilik hasta odası ve 115 adet de iki kişilik hasta odaları yer almaktadır. Hemodiyaliz ünitesinde ise toplam 5 odada 28 hastaya sağlık hizmeti sunulmaktadır.

   Yenidoğan Ünitesinde kurulan "Anne Oteli" düşük doğum ağırlıklı, yeni doğan ve solunum problemi olan bebeklerin anneleri için düzenlenmiştir. Böylelikle anneler, bebekleri hakkında sağlıklı bilgi edinme, izleme ve dinlenme imkanına sahip olmaktadırlar. 

   Son teknoloji kullanılarak oluşturulan Nükleer Tıp ünitesinin yanı sıra 7 röntgen, 1 MR, 2 Gama Camera, 2 Tomografi, 2 Anjiyografi ünitesi ve vakumlu sistemle dizayn edilmiş kan merkezi mevcut durumdadır.

   8 Adet acil çıkış kapısı bulunan hastanenin, 20'si hasta, 9'u hizmet, 1'i de ameliyathane asansörü olmak üzere toplam 30 asansörü bulunmaktadır. 500 adedi kapalı, 250'si açık, 630 adedi ise çevre otoparkı olmak üzere toplam 1380 araçlık otoparka sahip olan, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi yerleşkesinde ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Ambulans Helikopter" projesi kapsamında hizmet veren helikopter, heliport ve hangar bulunmaktadır.

   Hasta odalarının tamamı içerisinde, LCD ekran tv, buzdolabı, banyo-tuvalet ve lavabosu ile hasta refakatçisi için tamamıyle özel olarak dizayn edilmiş ve gerektiğinde yatak pozisyonuna çevrilebilir koltuklar bulunmaktadır.

   Hastaların, tedavi sırasında hekim seçme hakkına da sahip olabildiği Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hasta, hasta yakını ve ziyaretçiler için hizmet vermekte olan "Hasta Hakları Birimi" de faaliyet göstermektedir.

   Hastanede her hekime de bir çalışma polikliniği oluşturulmuştur. Ayrıca 300 kişilik modern bir konferans salonuna sahip olan hastanede uygulanan elektronik sistem sayesinde içeride gerçekleşmekte olan konferansın görüntüsü hem bina içerisindeki kapalı devre televizyonlara hem de telekonferans sistemiyle bina ve il dışına aktarılmaktadır.

   Hastanede hizmet vermekte olan özel güvenlik birimi çalışanları, gerek sağlık hizmeti almak için hastaneye başvuran vatandaşların ve yakınlarının gerekse hastane personelinin güvenliğini sağlamak için özel eğitim almış görevlilerden oluşmaktadır. Ayrıca Hastane içerisi ve dışarı yerleşkenin önemli noktalarında bulunan 147 güvenlik kamerasıyla 24 saat kesintisiz güvenlik takibi yapılmaktadır.

Nihat Kitapçı Ek Hizmet Binası

 

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları Ek Hizmet Binası iki bloktan oluşmaktadır. A blok 5 kattan ibaret olup, yataklı servisler, mutfak, ısıtma sistemi merkezini, B blok ise idari kısım, poliklinikler, eczane ve laboratuar bölümlerini içermektedir.